Software Research and Development

Otvaranje firme

Dragi čitaoče, mozda si hteo da registruješ firmu, ali nisi znao koji su koraci u otvaranju iste u Srbji. Autor teksta je kroz sve ovo prošao i dobices informacije iz prve ruke, zato ostani sa nama i u nadrednih nekoliko redova.

Prvo IME!
Poslovno ime preduzetnika određuje se prilikom popunjavanja registracione prijave. Mora da se sastoji od: tvog imena i prezimena, oznake da si preduzetnik, (odnosno skraćeno PR), opisa delatnosti i sedišta (mesto u kojem preduzetnik posluje).

Evo konkretnog primera:

Napomena: ne možeš izabrati naziv koji već koristi neki drugi preduzetnik ili privredno društvo u Srbiji. U APR-u možeš da proveriš da li je naziv zauzet, a možeš i da ga rezervišeš.

ŠIFRA DELATNOSTI
Šifra delatnosti je četvorcifreni broj koji predstavlja obaveštenje kojom delatnošću se bavite u svojoj firmi. Šifra delatnosti ključna je kod preduzetnika koji su paušalni. Prema njoj će preduzetnici biti razvrstani u 7 grupa i to će uticati na visinu paušalnog poreza.

Moj primer:
Preduzetnici se razvrstavaju prema vrstama delatnosti, znači Milan Cvetkovic PR, Software Research and Development = inženjeri, a to je 5 grupa, (u petu grupu klasificiraju se: lekari, stomatolozi, apotekari, veterinari, profesori, prevodioci, tumači, inženjeri, arhitekte, fizioterapeuti, zubni tehničari, advokati i druge slične profesionalne delatnosti) sa šifrom delatnosti 6201.

Razvrstavanje preduzetnika po grupama delatnosti za utvrđivanje paušalnog prihoda

REŠENJE o registraciji Agencije kod APR-a
Potrebno je odneti odgovarajuću dokumentaciju u Agenciju za privredne registre (APR) ili u nadležnu službu opštine ukoliko je opština sklopila ugovor sa APR-om, a onda Agencija u roku od pet dana izdaje rešenje o registraciji.

Poreski identifikacioni broj (PIB)
Agencija će, uz to, prijaviti novoosnovanu firmu Poreskoj upravi, koja će ti dodeliti poreski identifikacioni broj (PIB). Svoj PIB naći ćeš u rešenju o registraciji firme.

Prijava na PIO
Agencija će umesto tebe podneti i prijavu o postojanju firme fondovima za penzijsko i zdravstveno osiguranje i pri tom prijaviti i tebe kao osiguranika.

Izrada pečata
Pečat izrađujete na osnovu rešenja o registraciji.
Važno je da znate sledeće: Pečat preduzetnika je definisan odredbama Zakona o pečatu, a kasnije i Zakona o preduzetnicima i u skladu sa ovim, praksom i poslovnim običajima pečat preduzetnika mora biti Pravougaonog Oblika i ne može biti okruglog oblika (pečat za preduzeća).

Otvaranje računa kod banke
Pored dinarskog, firme mogu otvarati i devizne račune, namenjene pre svega poslovanju sa inostranstvom. Najpre je potrebno izabrati banku, a to zaista nije lak posao! Meni je to bio najteži zadatak. Treba pronaći “najpraktičniju”. Ako poslujete sa stranim klijetima, birate banku koja ne uzima proviziju na vaše uplate iz inostranstva. Proveriti koliko je mesečno održavanje dinarskog i deviznog računa. Srednji kurs konvertovanja. Dnevni limit podizanja. Bitno: da banka ima i E-Banking, tako da sve poslove možete završiti iz kancelarije ili kuce.

Evo kako to izgleda:

Koja je dokumentacija potrebna za otvaranje dinarskog računa?
Koja je dokumentacija potrebna za otvaranje deviznog računa?

Dragi čitaoče ostaću ti sada dužna za odgovore na ova dva pitanja, zbog opširnosti, i da se ne bi klijent “ohladio” jer dovoljno sam se dugo zadržala da bih odgovorila i na predhodno.

Savet za kraj: ako vam ovo deluje previše komplikovano ili ste zauzeti, možete angažovati neku od Agencija za osnivanje PR-a.

Moje iskusvo sa ovakvom agencijom bilo je odlično, s obzirom da su okolnosti bile takve da je trebalo što pre otovriti firmu, a nije bilo puno ni slobodnog vremena. U Beogradu sam pronašla agenciju, koja je efikasno ispunila sve korake koji su bili potrebni u procesu osnivanja firme.